Quantcast
Viewing all articles
Browse latest Browse all 33

A hajdina, mint gabonapótló

Eddig valahogy kimaradt az életemből a hajdina.

Talán azért, mert nem találkoztam még olyan emberrel, aki ezt eszi mindig kenyér, tészta és rizs helyett, és nem hallottam még olyan emberenek a lelkes ajánlását, aki az egészsége megőrzése érdekében kiiktatta a gabonákat az étrendjéből, és hajdinával pótólja azokat.

Egészen tegnapig…

Tegnap megismerkedtem egy kedves hölggyel, Magdival, aki a Fillzen termékei miatt hívott fel, és mivel budapesti, ki tudtam szolgálni személyesen a saját gyűjtőpontomról, találkoztunk, és beszélgettünk egy fél órát, elmeséltünk pár dolgot a saját tapasztalatainkról, ki milyen természetes élelmiszerekkel igyekszik fenntartani az egészségét.

Szóba került a fogyókúrám is. Elmeséltem Magdinak, hogy március óta pár hónap alatt 11 kilót fogytam a Fillzen természetes élelmiszereivel, étrendkiegészítőivel, de már másfél-két hónapja stagnálok, igaz, tartom a súlyomat, de eljött az ideje, hogy egy kicsit megreformáljam az étkezési szokásaimat is.

És ekkor ajánlotta Magdi a hajdinát.

Azt azért érdemes megemlíteni, hogy azt hittem, hogy nagyjából egykorúak lehetünk Magdival. 44 és 47 közé tettem a korát. Aztán mikor említette a 30 év fölötti gyerekeit, egy kicsit furán nézhettem rá:D

Elárulta, 55 éves.

Próbáltam felfedezni valami árulkodó jelet, ami a korára utal, de nem találtam.

Elmondta, kedvenc reggelije a sült szalonna, szereti a csokit, a mozgás sem tartozik a kedvenc szabadidős tevékenységei közé, de odafigyel arra, hogy a megfelelő mennyiségű és minőségű természetes tápanyagokat is megadja a szervezetének, ezért is kezdi el enni a kollagént és napraforgó lecitint.

Nos amikor egy ilyen ember javasol valamit, érdemes meghallani, úgyhogy hazafelé megálltam a gyógynövényesnél és vettem hajdinát.

Nem tudom, hogy a fogyókúrámban milyen mértékben fog segíteni, mert mint írtam, ez tegnap történt, de miután megfőztem és megkóstoltam, azt már tudom, hogy tökéletesen tudom vele a jövőben helyettesíteni a gabonából készült ételeket. Hasonlít az íze a tarhonyára.

A hajdina nem gabona, a keserűfű-félék családjába tartozik, és ha már ezt eszem, egy kicsit utána is olvastam.

Az egyik weboldal a hajdinát a szegények gazdag eledelének nevezi, mivel pár száz éve a szegények egyik fő tápláléka volt, ma viszont a legegészségtudatosabb emberek egyik legfontosabb étele.

Nagyon magas a rosttartalma. A napi ajánlott rotbevitel egy felnőtt emberesetében 25-35 gramm, ami kb. egy kiló zöldségnek felel meg.

A hajdina minden 100 grammja 10 gramm rostot tartalmaz. Napi 20-25 deka hajdina szinte fedezi ezt a szükségletet.

Tartalmazza szinte az összes B vitamint, vasat, magnéziumot, lipideket, fehérjéket, káliumot, kálciumot.

Ajánlott székrekedés ellen, cukorbetegeknek, candida fertőzötteknek, megakadályozza a zsírmáj kialakulását, valamint régen a magas vérnyomás kezelésére is alkalmazták. Ezekről bővebben a Wikipédiában olvashatsz.

Antioxidáns hatásának köszönhetően a szabadgyökök ellen is védelmet nyújt.

Milyen hatását tapasztalom? Pár hét, vagy 1-2 hónap múlva arról is beszámolok, és arról is írok, hogy milyen hajdinás recepteket próbáltam ki:)

Ha szeretnél értesítést kapni az új blogbejegyzésekről, ITT ADD MEG az email címed, és az automata rendszer kiküldi neked levélben.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 33